- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 36 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 600 RPM | 6371.828 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Class | 6 |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 200 RPM | 8130.225 lb/in |
| No. of Teeth | 36 |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Outside Dia. | 6.33 in |
| Gear Style | B |
| Set Screw Size | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 6.333 in |
| Set Screw | No |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Size | 1.125 in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Bore Size [Max] | 2.5 in |
| Hub Dia. | 4 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Type | B |
| Torque at 300 RPM | 7605.017 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Pitch Diameter [Min] | 6 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 20.4 LB |
| EAN or UPC | 697950263946 |

