- B1 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 56 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 14 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. [Min] | 14.5 in |
| No. of Teeth | 56 |
| Hub Projection | 1 1/2 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/4 in |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter | 14 in |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Type | B1 |
| Torque at 200 RPM | 51280.29 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 3 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Steel |
| Diametral Pitch | 4 |
| Length Through Bore | 5 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw | No |
| Keyway | w/o Keyway |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Outside Dia. | 14.5 in |
| Bore Size [Max] | 3.25 in |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Hub Dia. | 5 9/16 in |
| Pitch Diameter [Min] | 14 in |
| Gear Style | B1 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Weight | 96.9 LB |
| EAN or UPC | 697950294285 |

