- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1.05 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter [Min] | 1.05 in |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 1800 RPM | 74.57958 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.05 in |
| Outside Dia. | 1.15 in |
| Hub Projection | 7/16 in |
| Torque at 1200 RPM | 82.98292 lb/in |
| No. of Teeth | 21 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Torque at 200 RPM | 100.84 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 87.53472 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 98.73917 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 1.15 in |
| Hub Dia. | 7/8 in |
| Origin | Reborable |
| Type | B |
| Bore Size | 0.5 in |
| Set Screw | No |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 93.48708 lb/in |
| Gear Style | B |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Material | Steel |
| Bore Type | Reborable |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Weight | 0.15 LB |
| EAN or UPC | 697950263533 |

