- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 1 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Hub Dia. | 0.8594 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Pitch Diameter | 1 in |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Type | B |
| No. of Teeth | 20 |
| Outside Dia. [Min] | 1.1 in |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter [Min] | 1 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 94.5375 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 900 RPM | 82.63277 lb/in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Torque at 300 RPM | 92.43667 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 87.18459 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Gear Style | B |
| Material | Steel |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | 70.0278 lb/in |
| Hub Projection | 7/16 in |
| Torque at 1200 RPM | 77.73083 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Outside Dia. | 1.1 in |
| Weight | 0.13 LB |
| EAN or UPC | 697950263526 |

