- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 48 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| No. of Teeth | 48 |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Hub Dia. | 3 in |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Outside Dia. [Min] | 4.166 in |
| Type | B |
| Torque at 600 RPM | 1365.542 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Size [Max] | 1.875 in |
| Gear Style | B |
| Torque at 300 RPM | 1510.499 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 1566.171 lb/in |
| Bore Size | 0.875 in |
| Class | 6 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Steel |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | 1244.394 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 4 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. | 4.17 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 7/8 in |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Bore Type | Reborable |
| Diametral Pitch | 12 |
| Weight | 4.99 LB |
| EAN or UPC | 697950263229 |

