- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 19 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.583 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 0.75 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Origin | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Class | 6 |
| Torque at 600 RPM | 418.0658 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Material | Steel |
| Type | B |
| Bore Size [Max] | 0.75 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.583 in |
| Torque at 300 RPM | 462.1833 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| No. of Teeth | 19 |
| Outside Dia. | 1.75 in |
| Bore Dia. [Min] | 3/4 in |
| Bore Dia. [Max] | 3/4 in |
| Torque at 900 RPM | 380.9511 lb/in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Torque at 1800 RPM | 301.1194 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.583 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.75 in |
| Gear Style | B |
| Torque at 200 RPM | 478.99 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Set Screw | No |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Hub Dia. | 1 5/16 in |
| Torque at 1200 RPM | 350.314 lb/in |
| Weight | 0.59 LB |
| EAN or UPC | 697950272566 |

