- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 45 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 4.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size [Max] | 2.125 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Gear Style | B |
| Length Through Bore | 2.125 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Pitch Diameter [Min] | 4.5 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| Torque at 600 RPM | 2179.615 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 1960.078 lb/in |
| Bore Size | 1 in |
| Torque at 200 RPM | 2561.966 lb/in |
| Set Screw Size | N/A |
| Material | Steel |
| Type | B |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Class | 6 |
| Pitch Diameter | 4.5 in |
| Outside Dia. | 4.7 in |
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Diametral Pitch | 10 |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. [Min] | 4.7 in |
| Origin | Reborable |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/8 in |
| Torque at 300 RPM | 2453.773 lb/in |
| Pressure Angle | 20 ° |
| No. of Teeth | 45 |
| Weight | 7.5 LB |
| EAN or UPC | 697950263014 |

