- B3 Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 192 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 12 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Gear Style | B3 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 16 |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Pressure Angle | 20 ° |
| No. of Teeth | 192 |
| Class | 6 |
| Set Screw | No |
| Pitch Diameter | 12 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Bore Size | 0.875 in |
| Material | Cast Iron |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Projection | 1 in |
| Outside Dia. | 12.125 in |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Hub Dia. | 3 in |
| Torque at 600 RPM | N/A |
| Set Screw Size | N/A |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Size [Max] | 1.8125 in |
| Type | B3 |
| Torque at 300 RPM | 1184.87 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 1219.534 lb/in |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Outside Dia. [Min] | 12.125 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Dia. [Max] | 1 13/16 in |
| Pitch Diameter [Min] | 12 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 697950293950 |

