- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 32 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 5.3332 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. | 5.67 in |
| No. of Teeth | 32 |
| Gear Style | B |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 1.125 in |
| Diametral Pitch | 6 |
| Hub Dia. | 3 1/8 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Torque at 300 RPM | 2310.917 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 2836.125 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 1330.528 lb/in |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| Material | Steel |
| Pitch Diameter | 5.333 in |
| Torque at 1800 RPM | 805.3195 lb/in |
| Hub Projection | 1 in |
| Bore Size [Max] | 2 in |
| Torque at 1200 RPM | 1102.938 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 600 RPM | 1785.708 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | No |
| Type | B |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Outside Dia. [Min] | 5.6666 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter [Min] | 5.3332 in |
| Class | 6 |
| Bore Type | Reborable |
| Weight | 10.68 LB |
| EAN or UPC | 697950055046 |

