- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 6 Diametral Pitch
- 2.666 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw | No |
| Diametral Pitch | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 525.2083 lb/in |
| Bore Size [Max] | 1.3125 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Torque at 200 RPM | 945.375 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 2.666 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Steel |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Bore Size | 1 in |
| Outside Dia. [Min] | 3 in |
| Bore Dia. [Max] | 1 5/16 in |
| Torque at 1800 RPM | 420.167 lb/in |
| Type | B |
| Torque at 600 RPM | 735.2917 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter | 2.667 in |
| Hub Dia. | 2.1563 in |
| Torque at 900 RPM | 560.2222 lb/in |
| Gear Style | B |
| Keyway | w/o Keyway |
| Class | 6 |
| Length Through Bore | 2.375 in |
| Outside Dia. | 3 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 840.3333 lb/in |
| No. of Teeth | 16 |
| Bore Type | Reborable |
| Weight | 2.6 LB |
| EAN or UPC | 697950054919 |

