- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- 5 Diametral Pitch
- 4 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Length Through Bore | 2.625 in |
| Set Screw | No |
| Outside Dia. [Min] | 4.4 in |
| Torque at 200 RPM | 2521 lb/in |
| Material | Steel |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Bore Dia. [Max] | 2 1/4 in |
| Torque at 600 RPM | 1680.667 lb/in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Type | Reborable |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 3 3/8 in |
| Gear Style | B |
| Torque at 1200 RPM | 1155.458 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Class | 6 |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/16 in |
| Torque at 300 RPM | 2310.917 lb/in |
| Bore Size [Max] | 2.25 in |
| Bore Size | 1.0625 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 5 |
| Torque at 1800 RPM | 875.3472 lb/in |
| Type | B |
| Outside Dia. | 4.4 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Torque at 900 RPM | 1400.556 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter [Min] | 4 in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 7.52 LB |
| EAN or UPC | 697950054353 |

