- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 18 Teeth
- 4 Diametral Pitch
- 4.5 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. [Min] | 5 in |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 1680.667 lb/in |
| Outside Dia. | 5 in |
| Pitch Diameter [Min] | 4.5 in |
| Bore Dia. [Min] | 1 1/8 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Type | B |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Steel |
| Length Through Bore | 2.875 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1800 RPM | 1260.5 lb/in |
| No. of Teeth | 18 |
| Bore Dia. [Max] | 2 3/8 in |
| Torque at 300 RPM | 3361.333 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 600 RPM | 2521 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 3781.5 lb/in |
| Bore Size | 1.125 in |
| Bore Size [Max] | 2.375 in |
| Gear Style | B |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Hub Dia. | 3 3/4 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | 2030.806 lb/in |
| Pitch Diameter | 4.5 in |
| Diametral Pitch | 4 |
| Weight | 10.44 LB |
| EAN or UPC | 697950053745 |

