- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 17 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 0.85 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Type | B |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Outside Dia. [Min] | 0.95 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw | No |
| Length Through Bore | 0.75 in |
| Torque at 900 RPM | 18.9075 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 22.05875 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 19.95792 lb/in |
| Class | 6 |
| Bore Size | 0.375 in |
| Torque at 1200 RPM | 17.33187 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. | 0.95 in |
| Pitch Diameter [Min] | 0.85 in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Gear Style | B |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter | 0.85 in |
| Bore Size [Max] | 0.375 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 300 RPM | 21.00833 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| No. of Teeth | 17 |
| Bore Dia. [Max] | 3/8 in |
| Torque at 1800 RPM | 16.10639 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 3/8 in |
| Hub Dia. | 0.7031 in |
| Material | Steel |
| Origin | Reborable |
| Weight | 0.08 LB |
| EAN or UPC | 697950057927 |

