- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 28 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.75 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter [Min] | 1.75 in |
| Outside Dia. [Min] | 1.875 in |
| Bore Size [Max] | 0.875 in |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Torque at 900 RPM | 88.235 lb/in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Set Screw | No |
| Gear Style | B |
| Origin | Reborable |
| Outside Dia. | 1.875 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Bore Dia. [Max] | 7/8 in |
| Torque at 300 RPM | 117.6467 lb/in |
| Class | 6 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| AGMA Quality | 6 |
| Keyway | w/o Keyway |
| Bore Size | 0.5 in |
| Torque at 1200 RPM | 78.78125 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 100.84 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.75 in |
| Torque at 200 RPM | 122.8988 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 64.42555 lb/in |
| No. of Teeth | 28 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Reborable |
| Material | Steel |
| Type | B |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Weight | 0.52 LB |
| EAN or UPC | 697950057422 |

