- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 23 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.917 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Torque at 300 RPM | 115.5458 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway | w/o Keyway |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter [Min] | 1.917 in |
| Pitch Diameter | 1.917 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 600 RPM | 103.9912 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Hub Dia. | 1 5/8 in |
| Torque at 1200 RPM | 86.13416 lb/in |
| Gear Style | B |
| Outside Dia. [Min] | 2.083 in |
| Outside Dia. | 2.08 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Torque at 200 RPM | 122.8988 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Dia. [Min] | 5/8 in |
| Bore Size [Max] | 0.9375 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Torque at 900 RPM | 93.13695 lb/in |
| Class | 6 |
| Material | Steel |
| Bore Size | 0.625 in |
| Bore Dia. [Max] | 15/16 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Torque at 1800 RPM | 73.17903 lb/in |
| Origin | Reborable |
| Type | B |
| No. of Teeth | 23 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 0.78 LB |
| EAN or UPC | 697950056821 |

