- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 12 Diametral Pitch
- 1.167 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Diametral Pitch | 12 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | 86.13416 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 73.179 lb/in |
| Gear Style | B |
| Torque at 600 RPM | 103.9912 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter | 1.168 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter [Min] | 1.167 in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Bore Size [Max] | 0.5 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. | 1.333 in |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Origin | Reborable |
| No. of Teeth | 14 |
| Torque at 200 RPM | 122.8988 lb/in |
| Type | B |
| Hub Dia. | 0.9063 in |
| Bore Dia. [Max] | 1/2 in |
| Torque at 900 RPM | 93.13695 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 1.333 in |
| Class | 6 |
| Torque at 300 RPM | 115.5458 lb/in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Material | Steel |
| Set Screw | No |
| Weight | 0.24 LB |
| EAN or UPC | 697950056739 |

