- 3" Shaft Diameter
- Split Gland Seal
description
- Split gland compression type seals provide for easy replacement and adjustment of packing pressure on the shaft without removal of the conveyor. These seals are normally installed inside the end plates.
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Flange Thickness | 1.625 in |
| Seal Type | Split Gland Seal |
| Bolt Hole Spacing | 7 1/8 in |
| Shaft Dia. | 3 in |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Weight | 8.9 LB |
| EAN or UPC | 697950080383 |

