- 3 7/16" Shaft Diameter
- Product Drop Out Seal
description
- This flange-type dust seal is designed for insertion between trough end and flanged bearing. The cast iron housing is open on all four sides for exit of material that might work past seal or lubricant from bearing.
| Bolt Hole Spacing Horizontal | 6 3/4 in |
| Shaft Dia. | 3.438 in |
| Bolt Hole Size | 3/4 in |
| Bolt Hole Spacing Vertical | 6 3/4 in |
| Seal Type | Product Drop Out Seal |
| Flange Thickness | 1 in |
| Length Through Bore | 4.96875 in |
| Weight | 10.3 LB |
| EAN or UPC | 697950128894 |

