- 1 1/2" Shaft Diameter
- Product Drop Out Seal
description
- This flange-type dust seal is designed for insertion between trough end and flanged bearing. The cast iron housing is open on all four sides for exit of material that might work past seal or lubricant from bearing.
| Bolt Hole Spacing Horizontal | 4 in |
| Length Through Bore | 2.89063 in |
| Seal Type | Product Drop Out Seal |
| Flange Thickness | 0.875 in |
| Bolt Hole Size | 1/2 in |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Bolt Hole Spacing Vertical | 4 in |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 697950128818 |

