- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 60 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
| Bore Size | 0.875 in |
| Bore Dia. [Min] | 7/8 in |
| Torque at 200 RPM | 453.78 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 60 |
| Outside Dia. [Min] | 6.2 in |
| Hub Dia. | 2.109 in |
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Bore Size [Max] | 1.1875 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Outside Dia. | 6.2 in |
| Set Screw | No |
| Origin | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 407.5617 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 318.2762 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw Size | N/A |
| Type | B3 |
| Material | Cast Iron |
| Bore Dia. [Max] | 1 3/16 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 259.8031 lb/in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Class | 6 |
| Torque at 1200 RPM | 221.1127 lb/in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pitch Diameter [Min] | 6 in |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Torque at 1800 RPM | 169.817 lb/in |
| Gear Style | B3 |
| Weight | 4.3 LB |
| EAN or UPC | 697950056449 |

