- 0.2 in Belt Pitch
- 0.25 and 0.375 in Belt Width
- 72 Number of Teeth
- 4.564 in Outside Diameter
- XL037 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Outside Dia. | 4.564 in |
| Material | Steel |
| No. of Screws | 2 |
| Belt Size | XL037 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1 in |
| Belt Pitch | 0.2 in |
| Belt Width | 0.25 in, 0.375 in |
| Set Screw Size | 10-24 x 3/16 |
| Bushing Series | N/A |
| Bore Type | Bushed |
| Finished Bore | N/A |
| Pitch Diameter | 4.584 in |
| Hub Type | B |
| No. of Teeth | 72 |
| Type | D-2 |
| Hub Projection | 0.218 in |
| Bore Range [Max] | 1.187 in |
| Bore Range [Min] | 0.375 in |
| Bushing Type | None |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Weight | 2.75 LB |
| EAN or UPC | 697950122939 |

