- 0.375 in Belt Pitch
- 1 in Belt Width
- 24 Number of Teeth
- 2.835 in Outside Diameter
- L100 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Outside Dia. | 2.835 in |
| Bore Type | Reborable |
| Finished Bore | N/A |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Bore Range [Max] | 1.625 in |
| Type | PB |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Range [Min] | 0.625 in |
| Length Through Bore | 2 in |
| Material | Steel |
| Bushing Type | None |
| Belt Width | 1 in |
| No. of Teeth | 24 |
| Pitch Diameter | 2.865 in |
| Bushing Series | N/A |
| Hub Type | B |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Belt Size | L100 |
| Hub Dia. | 2 1/4 in |
| Weight | 2.5 LB |
| EAN or UPC | 697950151618 |

