- 0.5 in Belt Pitch
- 1.5 in Belt Width
- 20 Number of Teeth
- 3.129 in Outside Diameter
- H150 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
features
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Outside Dia. | 3.1290 in |
| Bushing Series | N/A |
| Bushing Type | None |
| Belt Width | 1 1/2 in |
| Hub Type | B |
| Type | DF-1 |
| Bore Range [Max] | 1 5/8 in |
| Bore Type | Reborable |
| Belt Size | H |
| Pitch Diameter | 3.183 in |
| Length Through Bore | 2.687 in |
| Material | Steel |
| Bore Range [Min] | 3/4 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Belt Pitch | 1/2 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Finished Bore | N/A |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Weight | 4.3 LB |
| EAN or UPC | 697950151236 |

