- 0.5 in Belt Pitch
- 1.5 in Belt Width
- 19 Number of Teeth
- 2.972 in Outside Diameter
- H Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
features
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Min] | 3/4 in |
| Bushing Type | None |
| Belt Pitch | 1/2 in |
| Hub Projection | 0.813 in |
| Pitch Diameter | 3.024 in |
| Belt Size | H |
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. | 2.9720 in |
| Bushing Series | N/A |
| Type | DF |
| Length Through Bore | 2 5/8 in |
| Belt Width | 1 1/2 in |
| Bore Range [Max] | 1 9/16 in |
| Hub Dia. | 2 1/4 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 19 |
| Hub Type | B |
| Material | Steel |
| Weight | 4.2 LB |
| EAN or UPC | 697950151175 |

