- 0.5 in Belt Pitch
- 1 in Belt Width
- 16 Number of Teeth
- 2.492 in Outside Diameter
- H100 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Pitch Diameter | 2.546 in |
| Belt Size | H100 |
| Bore Range [Min] | 0.625 in |
| Outside Dia. | 2.492 in |
| Hub Projection | 0.688 in |
| Type | PB |
| Bore Type | Reborable |
| Bushing Type | None |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Material | Steel |
| Hub Type | B |
| No. of Teeth | 16 |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Max] | 1.25 in |
| Hub Dia. | 2 in |
| Bushing Series | N/A |
| Length Through Bore | 2 in |
| Belt Width | 1 in |
| Weight | 2.0 LB |
| EAN or UPC | 697950150970 |

