- 1000 AC/DC Voltage Range
- Averaging Measurements
- Analog/Digital Multimeter
description
- Improved measurement functions, troubleshooting features, resolution, and accuracy to solve more problems in electronics, plant automation, power distribution, and electromechanical equipment. It operates very similar to the classic 83, but with more problem solving power, safety, convenience, and impact protection.
features
- Unique function for accurate voltage and frequency measurements on adjustable speed drives
- True-RMS AC voltage and current for accurate measurements on non-linear signals
- Built-in thermometer allows temperature readings without having to carry a separate instrument
- Peak capture to record transients as fast as 250 µs
- 4 1/2 digit mode
- Large display digits and two level bright white backlight for increased visibility
- Withstands hazardous 8,000 V spikes caused by load switching and faults on industrial circuits
- Improved sleep mode for long battery life
- Relative mode to remove test lead resistance from low ohms measurements
- Auto and manual ranging for maximum flexibility
- Analog bar graph
- Resistance, continuity and diode test
compliances
- 0
options
- Magnetic hanger for easy setup and viewing while freeing your hands for other tasks available
| Frequency Accuracy | 0.005% + 1 |
| Analog Display | 43 Seg Bargraph |
| AC Volts Range | 0.1 MV to 1000 V |
| AC Conversion | Averaging |
| Frequency Range | 10 MHz to 200 KHz |
| Voltage Rating | 1000 |
| Input Alert | Yes |
| AC Amps Range | 10 µa - 10 A |
| Min-Max Mode | Yes |
| Battery Size | 9 V |
| AC Volts Accuracy | (0.5% + 2) |
| Continuity | w/Audio |
| Smoothing | N/A |
| Dual Display | N/A |
| Sleep Mode | 30 Min |
| Temperature | No |
| V-Check | N/A |
| Fused Amps Inputs | Ma/10 A |
| DC Amps Max | 10 A |
| Continuity Capture | N/A |
| DC Volts Range | .1 mV - 1000 V |
| Frequency Measurement | Yes |
| Peak Min-Max | N/A |
| DC Volts Max Resolution | .1 mV |
| DC Volts Accuracy | (0.1% + 1) |
| Capacitance Accuracy | (1.0% + 3) |
| Decibels | N/A |
| Standard | Iec-1010 |
| Digital Display | 4,000 Count |
| Capacitance Setting | Yes |
| DC Amps Accuracy | (0.4% + 2) |
| Store/Recall Memory | N/A |
| Lead Compensation | N/A |
| Backlight | Yes |
| Duty Cycle | N/A |
| Capacitance Range | 10 PF - 5 µF |
| Ohms Range [Min] | 0.1 Ohm |
| Logic Level Detect | N/A |
| Range Control | Auto / Manual |
| AC Amps Bandwidth | 45 Hz - 2 KHz |
| Low Ohms | N/A |
| Accuracy Resistance Percent | ± (0.4% + 1) |
| Frequency Bandwidth | 0.5 Hz - 200 kHz |
| Frequency [Max] | 200 kHz |
| Warranty | Lifetime |
| Reading Hold | Auto Touch Hold |
| High Resolution Mode | N/A |
| Battery Life | 400 h |
| Relative Mode | Yes |
| AC Volts Max Resolution | 0.1 mV |
| Ohms Range [Max] | 40 Ohm |
| Diode Test | Voltage Drop |
| PC Interface | No |
| Capacitance Max Resolution | 10,000 uF |
| AC Volts Bandwidth | 50 Hz - 5 KHz |
| AC Amps Accuracy | (1.2% + 2) |
| Ohms Accuracy | (0.4% + 1) |
| AC Amps Maximum Resolution | 10 µa |
| DC Amps Range | 10 µa - 10 A |
| Weight | 2.713 LB |
| EAN or UPC | 95969245258 |

