- Handheld Multimeter for Hvac Applications
description
- The Fluke 116 was specifically designed for the HVAC professional. It has everything needed in an HVAC meter, including temperature and microamp measurements to quickly troubleshoot problems with HVAC equipment and flame sensors. Use the Fluke 116 to test motor start and run capacitors up to 10,000 µF. Rely on the Fluke 116 to make your everyday measurements – up to 600 VAC or VDC, 40 megohms, diode test and exceptionally fast continuity.
features
- Resistance and continuity
- CAT III 600 V rated
- UL® and CSA approved
- Compact ergonomic design for one-handed operation
- Min/max/average to record signal fluctuations
- True-RMS for accurate measurements on nonlinear loads
- Large display and white LED back light to work in poorly lit areas more effectively
| Ohms Range [Max] | 40.0 Ohm |
| Capacitance Setting | Yes |
| AC Amps Accuracy | (2.0% + 3) |
| Digital Display | 4,000 Count |
| AC Amps Maximum Resolution | 100 nA |
| DC Volts Accuracy | (0.9% + 1) |
| Capacitance Max Resolution | 1 NF |
| Standard | Iec-1010 |
| AutoVolt/LoZ | Yes |
| AC Volts Accuracy | (1.9% + 3) |
| V-Check | Yes |
| Warranty | 3 Years |
| Capacitance Accuracy | (1.9% + 2) |
| AC Amps Bandwidth | 50 Hz - 400 Hz |
| DC Volts Max Resolution | 1 mV |
| DC Amps Max | .2 Ma |
| Range Control | Auto / Manual |
| Sleep Mode | 45 Min |
| AC Volts Bandwidth | 50 Hz - 500 Hz |
| Ohms Accuracy | (0.9% + 1) |
| Ohms Range [Min] | 0.1 Ohm |
| DC Amps Accuracy | (1.0% + 2) |
| Continuity Capture | Yes |
| Temperature | Yes |
| DC Volts Range | 1 mV - 600 V |
| Diode Test | Yes |
| PC Interface | No |
| Series | 116 |
| AC Conversion | Averaging |
| Battery Size | 9 V |
| AC Volts Range | 1. MV - 600 V |
| Continuity | w/Audio |
| Battery Life | 650 h |
| AC Volts Max Resolution | 1 mV |
| Backlight | N/A |
| Frequency Measurement | No |
| Frequency [Max] | 0 |
| DC Amps Range | 100 mA - .2 Ma |
| AC Amps Range | 100 nA - .2 mA |
| Voltage Rating | 600 V |
| Min-Max Mode | w/Elapsed Time |
| Capacitance Range | 1 NF - 10 mF |
| VoltAlert | No |
| Weight | 1.991 LB |
| EAN or UPC | 95969324199 |

