- Reversible Sleeve Air Spring
- 2-Ply Bellows
- Style #1T14C-7
- Blind Nuts
- 3/4 NPT Air Inlet
description
- Firestone air springs are time-proven industrial actuators and vibration isolators. As an actuator, air springs offer a unique ability to provide linear or angular motion in a very low profile when compared to air cylinders. Their unique, flexible properties lend well to numerous duties on machines that press, tension, roll, convey, lift and package. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
- Industrial actuator
- Vibration isolator
- Press machines
features
- Temperature ranges from -35 °F to 135 °F
- Maximum pressure 100 psig
- Flexible media
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Two-ply, fabric-reinforced rubber
| Bellows Type | Reversible Sleeve |
| Fill Port Offset | 1 1/2 in |
| End Closure | Type 3 Bead Plate |
| Air Spring Description | Blind Nuts |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2610 lbf @ 3 in, 3040 lbf @ 1 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Style No. | 1T14C-7 |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1630 lbf |
| Compressed Height | 8 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 2610 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 9.400 in |
| Force @ 1 in Stroke | 3040 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Weight | 10.4 LB |
| EAN or UPC | 767555002643 |

