- 8" Maximum Diameter
- 5.7" Stroke Length
- 3.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 1 in Stroke | 2900 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Stroke Length [Max] | 5.700 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | 2000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Compressed Height | 2 1/2 in |
| Style No. | YI-2B |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 6 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| End Plate Diameter | 5 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 8 in |
| Force @ 2 in Stroke | 2750 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2000 lbf @ 4 in, 2750 lbf @ 2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 800 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 1250 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Weight | 5.5 LB |

