- 4.6" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.2" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
| Force @ 2 in Stroke | 820 lbf |
| Lower End Plate Diameter | 4.1 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Style No. | YI-1S |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Blind Tap for Mounting | 3/8-16 UNC x 0.50 Deep |
| Force @ 1 in Stroke | 850 lbf |
| Stroke Length [Max] | 4.900 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 880 lbf @ 1 in, 870 lbf @ 3 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4.400 in |
| Upper End Plate Diameter | 4.1 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3.800 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 310 lbf |
| Compressed Height | 2.2 in |
| Force @ 3 in Stroke | 830 lbf |
| Weight | 1.9 LB |

