- 3.6" Maximum Diameter
- 2.1" Stroke Length
- 1.5" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Compressed Height | 1 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1S |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 1 in Stroke | 560 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 580 lbf @ 1 in |
| Blind Tap for Mounting | 5/16-18 UNC x 0.44 Deep |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 3 in |
| Upper End Plate Diameter | 2.4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 2 in |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Lower End Plate Diameter | 3.4 in |
| Stroke Length [Max] | 2.100 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 120 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Weight | 0.6 LB |

