- 11" Maximum Diameter
- 3.6" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Fill Port Offset | 1 1/2 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Style No. | YI-1B |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 5050 lbf |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Force @ 2 in Stroke | 4150 lbf |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Single |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 2.900 in |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2850 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Stroke (80 psi) | 5050 lbf @ 1 in, 4150 lbf @ 2 in |
| Weight | 6.5 LB |

