- 11" Maximum Diameter
- 3.6" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 5050 lbf @ 1 in, 5050 lbf @ 2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 5050 lbf |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 2.900 in |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Force @ 2 in Stroke | 4150 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2850 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Convolutions | Single |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 6.5 LB |

