- 11" Maximum Diameter
- 2.7" Stroke Length
- 3.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 1 in Stroke | 4150 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4250 lbf @ 1 in, 4250 lbf @ 2 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Convolutions | Single |
| Stroke Length [Max] | 2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Compressed Height | 2.3 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Style No. | YI-1B |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 2 in Stroke | 2850 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2850 lbf |
| Weight | 6.5 LB |

