- 8.7" Maximum Diameter
- 3.3" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 2 in Stroke | 2650 lbf |
| Stroke Length [Max] | 3.300 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 3/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Compressed Height | 2 in |
| End Plate Diameter | 5 in |
| Convolutions | Single |
| Force @ 3 in Stroke | 1600 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3450 lbf @ 1 in, 3450 lbf @ 2 in, 2000 lbf @ 3 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 1 in Stroke | 3300 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 3/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1100 lbf |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Weight | 4.7 LB |

