- 7" Maximum Diameter
- 5.1" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2000 lbf @ 1 in, 1600 lbf @ 2 in, 1025 lbf @ 3 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 1600 lbf |
| Convolutions | Single |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 in |
| Force @ 4 in Stroke | 2200 lbf |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Stroke Length [Max] | 3.400 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Compressed Height | 2 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Air Inlet Type | NPT |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 750 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2000 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 1025 lbf |
| Weight | 3.5 LB |

