- 15.2" Maximum Diameter
- 3" Stroke Length
- 4.2" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Temperature range from -40 °F to 150 °F
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Maximum inflation pressure 100 psi
- Little space required
- No sealing required
- Maximum tilt angle of 25°
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9300 lbf |
| Bellows Type | Single Convolution |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/Bumpers |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 10000 lbf @ 1 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 1/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Force @ 2 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 10000 lbf |
| Stroke Length [Max] | 1.400 in |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Convolutions | Single |
| Style No. | YI-1B |
| Weight | 15.0 LB |

