- Extended Life Chain
- Cottered Construction
- 1.000 in Pitch
- Carbon Steel
features
- Designed for toughness and strength
- The hard chrome plating on the pins exceeds the hardness level commonly found in standard roller chains and provides exceptional wear resistance without giving up toughness, even in dry and abrasive environments
- Directly interchangeable with standard ANSI chain
- Outstanding wear and shock-load performance
- No reduction in working loads or operating speeds
- Exceptional pin wear resistance reduces chain elongation and can increase wear life up to three times over conventional premium chains
| No. of Strands Across | 1 |
| Link Plates Height | 0.943 in |
| Chain Pitch | 1 in |
| Pin Diameter | 0.313 in |
| Link Plates Thickness | 1/8 in |
| Chain No. | 80 |
| Chain Construction | Riveted |
| Rated Working Load [Max] | 600 lb |
| Chain Type | ANSI |
| Material | Carbon Steel |
| Roller Width | 0.627 in |
| Pin Overall Length | 1.283 in |
| Roller Dia. | 5/8 in |
| Weight | 1.954 LB |
| EAN or UPC | 642051347811 |
-
Pre-Packed Quantities


