- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Efficiency Beta 2 | 150 MICRON |
| Length (in) | 6.66 |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Length (mm) | 169.2 |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Media Type | Wire Mesh |
| Efficiency Beta | 150 Micron @ Beta 2 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Length | 6.66 in, 169.2 mm |
| Primary Application | ZINGA SE100 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 2.5 LB |
| EAN or UPC | 742330042007 |

