- Welding Gauge
- Brass
- Lower Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Mounting Style | Lower Mount |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Case Material | Brass |
| NPT Male | 1/4 in |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Pressure Range [Max] | 400 psi |
| Gauge Pressure Range | 0 to 400 psi |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Gauge Type | Welding |
| Weight | 0.41 LB |

