- Welding Gauge
- Brass
- Lower Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Gauge Pressure Range | 0 to 30 psi |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Case Material | Brass |
| Gauge Type | Welding |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| NPT Male | 1/4 in |
| Pressure Range [Max] | 30 psi |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Weight | 0.438 LB |

