- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV5-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cracking Pressure [Min] | 250 psi |
| Leakage | 114 cc/min |
| Series | RV5-10 |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Cavity | C-10-2 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Adjustment Type | Screw |
| Pressure Setting | 1864 psi |
| Cracking Pressure [Max] | 3500 psi |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Operating Pressure [Min] | 247 psi |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Port Type | Cartridge Only |
| Port Size | Cartridge Only |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Model No. | RV5-10-I-0-35/ |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Flow [Max] | 30 gal/min |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Manufacturer Part No. | RV5-10-I-0-35/ |
| Seal Material | Buna-N |
| Style | Spool |
| Operation | Pilot Operated |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Weight | 0.48 LB |

