- Pressure Control Valve
- Pressure Sequence Valve Type
- PSV10-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pressure Setting | 1400 psi |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Port Type | Cartridge Only |
| Cavity | C-10-4 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Sequence Pressure [Min] | 400 psi |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| No. of Valve Ports | 4 |
| Series | PSV10-10 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Operating Pressure [Max] | 3046 psi |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Sequence Pressure [Max] | 2400 psi |
| Type | Pressure Sequence Valve |
| Operation | Direct Acting |
| Adjustment Type | Screw |
| Operating Pressure [Min] | 406 psi |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Seal Material | Buna-N |
| Model No. | PSV10-10-S-0-24/ |
| Style | Spool |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| No. of Housing Ports | 4 |
| Pressure [Max] | 3046 psi |
| Manufacturer Part No. | PSV10-10-S-0-24 |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Weight | 0.6 LB |

