- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V10 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Mounting Flange Code | 1 |
| Displacement (in³/rev) | 0.6 |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| GPM @ Speed | 4.5 gpm @ 1800 rpm |
| Shaft Length | 1 3/4 in |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Flow Rate | 3 gal/min @ 1200 rpm |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Port Size | 1 |
| Pressure Port | 1/2 in NPT |
| Pressure Port Code | P |
| Flow @ RPM | 3 gpm @ 1200 rpm |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pump Series | V10 |
| Model No. | V10 1P3P 1C20 |
| Inlet Port Code | P |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Port Type | NPT |
| Mounting | Flange Mount |
| Configuration | Single |
| Design No. | 20 |
| Weight | 10.65 LB |

