- Single Unit Vane Pumps - Fixed Displacement
- V10 Pump Series
- Right Hand (CW) Rotation
- Straight w/ Key Shaft Type
description
- The field-proven Eaton fixed displacement vane pump is a common first choice for low- to medium-pressure mobile and industrial applications all over the world. Available with integrated flow control valves to simplify system design and installation, these pumps are not only widely used as pilot and auxiliary pumps for complex systems, but also the de facto standard for heavy-duty trucks and interstate buses.
features
- Pump rotation, port orientation and cartridge kit are field changeable
- Rated flow capacities of 1 to 7 gpm for V10 series and 6 to 13 gpm for V20 series
- Designed for use with oil or synthetic fire-resistant fluids
- SAE 'A' two-bolt mounting flanges are standard
- foot mounting brackets optional
- Pressure-balanced, modular design reduces noise, extends life and improves serviceability
| Displacement (in³/rev) | 0.4 |
| Design No. | 20 |
| Pump Series | V10 |
| Shaft Key | 3/16 in |
| Flow @ RPM | 2 gpm @ 1200 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Flange | SAE A, 2 Bolt |
| Port Type | NPT |
| Model No. | V10 1P2P 1C20 |
| Shaft Seal Type | Single Shaft Seal |
| Flow Rate | 2 gal/min @ 1200 rpm |
| Outlet Port Position | Inline w/ Inlet |
| Pressure Port | 1/2 in NPT |
| Shaft Type | Straight w/ Key |
| Port Size | 1 |
| Shaft Length | 1.75 in |
| Inlet Port Code | P |
| Mounting | Flange Mount |
| Mounting Flange Code | 1 |
| Shaft Code + Outlet Port Code | 1C |
| Integral Valve Configuration | w/o Integral Valves |
| Rotation | Right Hand (CW) |
| Pressure Port Code | P |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Pressure [Max] | 2500 psi |
| Configuration | Single |
| Weight | 10.6 LB |

