- Alpha Series Valve
- Standard Duty
- Electric
- 4-Way
- 3 Position, Spring Centered
description
- Stacking valves are the most economical means of ganging valves because they eliminate the manifold. ARO's Alpha stacking four-way. valves feature a flip-out design. Just loosen the end plate cap screws and swing the valve up and out. There is no need to disassemble the entire stack to replace one valve.When stacked, Alpha is a four-way valve with 3/8" common end ports with 1/8" or 1/4" NPT working ports. Alpha valves feature a five-year warranty. NOTE: One end plate kit is required for each stack. Order separately below..
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Wiring Options | None |
| Cv Flow | 1.9 |
| Width | 1 in |
| Valve Type | 4-Way, 3 Position Spring Centered |
| Actuator Type | Solenoid |
| Height | 3 7/8 in |
| Port Type | NPT |
| Length | 3.969 in |
| Operation | Electric |
| Installed Options | None |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Series | Alpha Series |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Flow (SCFM) | 63 SCFM |
| Coil Style | AC Standard Coil |
| Solenoid | Double |
| Overrides | No Overrides |
| Valve Body Style | Stacking Valve |
| Spool Seal Type | Urethane |
| Operating Pressure Range | 60 psi to 150 psi |
| Stations | N/A |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Outlet Port | 1/4 in NPT |
| Return Type | Solenoid |
| Spool Description | All Ports Blocked |
| Port Size | 1/4 |
| Weight | 0.99 LB |

