- Alpha Series Valve
- Standard Duty
- Electric
- 4-Way
- 2 Position
description
- Stacking valves are the most economical means of ganging valves because they eliminate the manifold. ARO's Alpha stacking four-way. valves feature a flip-out design. Just loosen the end plate cap screws and swing the valve up and out. There is no need to disassemble the entire stack to replace one valve.When stacked, Alpha is a four-way valve with 3/8" common end ports with 1/8" or 1/4" NPT working ports. Alpha valves feature a five-year warranty. NOTE: One end plate kit is required for each stack. Order separately below..
| Operating Pressure Range | 50 psi to 150 psi |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Solenoid | Single |
| Port Size | 1/4 |
| Return Type | Spring |
| Port Type | NPT |
| Spool Description | N/A |
| Width | 1 in |
| Actuator Type | Solenoid |
| Operation | Electric |
| Installed Options | None |
| Length | 3.469 in |
| Height | 3 7/8 in |
| Series | Alpha Series |
| Spool Seal Type | Urethane |
| Valve Type | 4-Way, 2 Position |
| Valve Body Style | Stacking Valve |
| Overrides | No Overrides |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Outlet Port | 1/4 in NPT |
| Flow (SCFM) | 63 SCFM |
| Coil Style | AC Standard Coil |
| Cv Flow | 1.9 |
| Wiring Options | None |
| Stations | N/A |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Weight | 0.79 LB |

