- Alpha Series Valve
- Standard Duty
- Electric
- 4-Way
- 2 Position
description
- Stacking valves are the most economical means of ganging valves because they eliminate the manifold. ARO's Alpha stacking four-way. valves feature a flip-out design. Just loosen the end plate cap screws and swing the valve up and out. There is no need to disassemble the entire stack to replace one valve.When stacked, Alpha is a four-way valve with 3/8" common end ports with 1/8" or 1/4" NPT working ports. Alpha valves feature a five-year warranty. NOTE: One end plate kit is required for each stack. Order separately below..
| Solenoid | Single |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Outlet Port | 1/4 in NPT |
| Height | 3 7/8 in |
| Spool Seal Type | Urethane |
| Length | 3.469 in |
| Actuator Type | Solenoid |
| Valve Body Style | Stacking Valve |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Spool Description | N/A |
| Wiring Options | None |
| Series | Alpha Series |
| Width | 1 in |
| Overrides | No Overrides |
| Port Size | 1/4 |
| Operation | Electric |
| Flow (SCFM) | 63 SCFM |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Cv Flow | 1.9 |
| Return Type | Spring |
| Valve Type | 4-Way, 2 Position |
| Coil Style | DC Standard Coil |
| Installed Options | None |
| Operating Pressure Range | 50 psi to 150 psi |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Port Type | NPT |
| Stations | N/A |
| Weight | 0.79 LB |

